Friday, June 2

18.00 - Presentation by Daniel Fernandez-Truchaud "How I carved a figure for Kontrast 2024" - first floor - room Szekspir

19.00 - panel discussion "Storytelling - the future of figure painting?"

              Panelists: Katarzyna KAHA Gorska, Tue Kaee, Krzysztof Kobalczyk, Erik Swinson and Luca Vergerio.

Saturday, June 1

9 a.m. - 1 p.m. - registration of models for the competition - festival office

9.00 a.m. - 2.00 p.m. - registration for Speedpainting - festival office

20 seats - enrollment from 9 a.m. - 10 a.m.

20 seats - enrollment from 11 a.m.-12 p.m.

20 seats - registration from 1 p.m. to 2 p.m.

10.00 a.m. - opening of shopping area - first floor 1st and 2nd floor and pavilion in front of the main building

10.00 - start of the competition exhibition - first floor

10.00 - start of game shows in Gaming zone - pavilion in front of the main building

12.30 - How to paint cool backgrounds for figures - presentation by Anna Machowska -
first floor, room Szekspir

13.30 - Space Marin's Eavy Metal armor - presentation by Mamikon
Khatchikian - first floor, room Szekspir

11.00 - 16.00 - Speedpainting preliminaries - floor 1 - Nikifor room

15.00 - 16.00 - presentation by Luca Vergerio "Storytelling - image and figure" first floor, room Szekspir 

16.00 - 18.00 - Speedpainting semifinals - floor 1 - Nikifor room

16.30 - 18.30 - Painting workshop with Mamikon Khatchikianian - 2nd floor, Mrozek room

18.30 - Presentation Filip Królikowski "Unknown risks of figure painting - physiotherapeutic aspect " - first floor, Room Szekspir

16.30 - 20.00 - closing of the competition exhibition - judging of works

19.00 - Panel discussion with special guest Josan Gonzales aka Deathburger - first floor - room Szekspir

20.30 - Concert - " ZYÑY & Grzanka - Geek Music Experience" first floor - room Szekspir

Sunday, June 2

10.00 - start of shopping area - 1st and 2nd floor and pavilion in front of the main building

10.00 - start of the competition exhibition - first floor

10.00 - start of game shows in Gaming zone - pavilion in front of the main building

10.00 - painting workshop with Mamikon Khatchikianian - 2nd floor, Mrożek room

11.00 - presentation by Erik Swinson - first floor, room Szekspir

12.30 - speedpainting finals - 1st floor - Nikifor room

13.30 - presentation by Magnus Fagerberg "Face painting with a limited color palette"

- first floor, room Szekspir

15.15 - collection of models from the competition exhibition

16.00 - Presentation of competition results - award ceremony - first floor - Hall Szekspir

Monday - Tuesday June 3-4

2-day painting workshop with Erik Swinson