Prezentacje, warsztaty, panele dyskusyjne

Piątek 31 maja 2024

18.00 – Prezentacja Daniel Fernandez-Truchaud “Jak wyrzeźbiłem figurkę na Kontrast 2024” – parter – sala Szekspir

19.00 – panel dyskusyjny “Storytelling – przyszłość malarstwa figurkowego?”

              Paneliści: Katarzyna KAHA Górska, Tue Kaee, Krzysztof Kobalczyk

Sobota 1 czerwca 2024

12.30 – Jak malować fajne tła do figurek – prezentacja Anna Machowska –
             parter, sala Szekspir

13.30 – Pancerz Space Marinów w stylu Eavy Metal – prezentacja Mamikona
              Khatchikiana – parter, sala Szekspir

11.00 – 16.00 – Speedpainting eliminacje – piętro 1 – sala Nikifor

15.00 – 16.00 – prezentacja Luca Vergerio „Storytelling – obraz i figurka” parter, sala Szekspir 

16.30 – Warsztat malarski z Mamikonem Khatchikianianem – 2 piętro, sala Mrożek

18.30 – Prezentacja Filip Królikowski “Nieznane ryzyko malarstwa figurowego – aspekt fizjoterapeutyczny” – parter, Sala Szekspir

19.00 – Panel dyskusyjny z gościem specjalnym Josan Gonzalez  – parter – sala Szekspir

Niedziela 2 czerwca 2024

10.00 – warsztat malarski z Mamikonem Khatchikianianem – 2 piętro, sala Mrożek

11.00 – prezentacja Erik Swinson “Light, shadow, and ambience.” – parter, sala Szekspir

13.30 – prezentacja Magnus Fagerberg “Malowanie twarzy z użyciem ograniczonej palety kolorów”

– parter, sala Szekspir

Poniedziałek-Wtorek  3-4 czerwca 2024

2 dniowy warsztat malarski z Erikiem Swinsonem – “Light, shadow, and ambience”. 

Nasi Wykładowcy.

Luca Vergerio przez wiele lat pracował jako grafik w reklamie i jako ilustrator. Jest fanem powieści graficznych od zawsze, jego pierwsza profesjonalna publikacja w tej dziedzinie ukazała się w 2017 roku nakładem Segni d’Autore z powieścią graficzną „Baracca e il Barone”. Następnie ukazały się „Assi e leggende della Grande Guerra” (zbiór ilustracji, 2018), „San Martino 1859” (powieść graficzna, 2019), „Il Giglio Bianco di Stalingrado” (powieść graficzna, 2020) i „Il pilota polacco che sfidò la Lutwaffe” (powieść graficzna, 2021) od tego samego wydawcy. W 2023 r. opublikował „The Tale of Tal”, naukowo-dulgatywną powieść graficzną we współpracy z paleontologiem Gianpaolo Di Silvestro. Łączy pracę nad powieściami graficznymi i ilustracjami z pracą jako malarz figurek i modeli kolekcjonerskich, zakładając własną firmę o nazwie Ma’ Blatta’s Miniatures.

Malarka figurek i modeli z wieloletnim doświadczeniem. Zdobywczyni nagród i wyróżnień na konkursach i wystawach krajowych i międzynarodowych, w tym m.in. Golden Demon, Hussar, czy Moson Show; aktualnie udziela się w konkursach i wystawach w charakterze jurorki i propagatorki malarstwa figurkowego.
Od wczesnych lat 2000 działa w ramach grupy artystów figurkowych Chest of Colors, której jest współzałożycielką. Od lat wspiera inicjatywy i wydarzenia branżowe. Poza malowaniem, angażuje się we rozwój społeczności malarskiej, promowanie figurkowego hobby, oraz działalność edukacyjną na tym polu. Lubi czerpać inspiracje z innych dziedzin sztuki i szukać nieoczywistych rozwiązań. W figurkach zwraca uwagę na atmosferę i historie, które można w nich zawrzeć. Jej aktualną fascynacją są modele w większych skalach.

Magnus Fagerberg to znakomity malarz i sędzia na naszym konkursie. Cechą charakterystyczną jego malarstwa jest „zdesaturowana” paleta. Magnus najczęściej maluje projekty historyczne, ale mistrzostwo jego stylu można zastosować w każdej dziedzinie malowania figurek.

Filip Królikowski, jestem fizjoterapeutą i masażystą. Na codzień zajmuję się pracą w szpitalu i prywatnie z pacjentami bólowymi, pooperacyjnymi i z chorobami. przewlekłymi. Wieczorami od kilku lat oddaję się pasji malowania figurek, tworzenia dioram i grania w gry bitewne. Stojąc pomiędzy oba światami widzę elementy z mojego świata zawodowego które sprawiają bardzo dużo problemów w świecie mojej pasji.

Mamikon Khatchikian, Urodził się w latach 90 w Stanach Zjednoczonych, ale większość dzieciństwa spędził w Krakowie, gdzie też i zaczęła się moja pasja do malarstwa figurkowego. Dość szybko zafascynował się malowaniem konkursowym, po obejrzeniu prac zwycięzców Golden Demona z 2003 roku (w tych legendarnych białych dodatkach do White Dwarfow). Slayer Sword Jakoba Rune Nielsena z Wielkiej Brytanii był pracą, która utkwiła w jego pamięci i zainspirowała go do ambitnego malowania. Uczestniczył w kilku juniorskich konkursach, w tym YoungBloods na GD w Polsce w 2008 roku, ale do bardziej poważnego malowania zabrał się w 2015-2016 roku. Przez ostatnie lata udało mu się zdobyć kilka cennych nagród, w tym wspaniałe Syrenki z Kontrastu 2023 i 9 Golden Demonów. Kluczowymi rzeczami które ceni sobie w malowaniu figurek to precyzja, „czystość” i storytelling.